אם אתם עוסקים ביבוא של מוצרים ומעוניינים לדעת אילו בדיקות המוצרים צריכים לעבור, כמו גם איזה אישורים, ריכזנו לכם כמה מהפרטים החשובים. 

ייבוא מוצרי גז 

מכשירי ומוצרי גז משמשים אותנו בדרכים שונות, ועליהם להיות תקינים ובטוחים. כדי לוודא שהמוצרים תקינים ואינם מהווים סיכון, מכשירי ומוצרי גז צריכים להיבדק בקפדנות ולעמוד ברגולציה ובתקנים המחייבים. הבדיקות מתבצעות על ידי מכון התקנים, או על ידי מעבדה מורשית כמו סיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ בהתאם לתקן הישראלי. 

תקן 968 חלק 1 חלק 2 חלק 3 חלק 4 למשל חל על מוצרים כמו מוצרי קמפינג, מוצרי גריל וברביקיו, מעשנות, כיריים גז, גזיות, טבונים ופטריות חימום, ותקנים 907, 1049 ו-EN-30  על הסעיפים הרלוונטיים שלהם, חלים על מוצרי כיריים גז עם הצתה ובלי, כיריים גז משולבות עם פלטת חשמל קרמית או אינדוקציה, תנורי גז מסוגים שונים ועוד.

מה שעליכם לקחת בחשבון הוא שהרפורמה החדשה שנכנסה לתוקפה ביוני 2022 ומאפשרת לייבא מוצרים על סמך הצהרה בלבד ועמידה בתקנים אירופאיים, מחריגה מוצרי גז, כך שאם אתם עוסקים בייבוא מוצרי ומכשירי גז, הצהרת יבואן כבר אינה מספיקה ויהיה עליכם לבצע בדיקות גז בהתאמה לקבוצה 1.

ייבוא צעצועים 

הרפורמה בתקינה חלה על מאות מוצרים. אם עד היום הבדיקות לתקנים רשמיים עבור מוצרים מיובאים נחלקו למדרג של 4 קבוצות, כאשר רוב מוצרי הצריכה הוגדרו בקבוצת יבוא 1, שנחשבת למחמירה ביותר, כיום מאות מוצרים עוברים לקבוצות יבוא 2 ו-3, אשר במסגרתן ניתן לייבא מוצרים במסלול הצהרה בלבד. 

בדומה לאביזרים ומכשירים מבוססי גז, גם צעצועים לילדים עד גיל 3 הוחרגו ולא זוכים להקלה, מה שאומר שאם אתם עוסקים בייבוא צעצועים לילדים עד גיל 3, תידרשו לבצע בדיקות מעבדה ייעודיות עבור כל משלוח וכך למזער את הסיכונים הפוטנציאליים ולוודא שהמוצרים נמצאים תחת בקרת איכות ובטיחות. 

בדיקות מעבדה מוסמכת מתייחסות לסיכונים כמו הרעלה, חנק, קיומם של חלקים קטנים, שנק, התפשטות של צעצועים בעת טבילה במים, נזקי שמיעה, כוויות, סיכון מיקרוביולוגי והתחשמלות. סיסטם מעבדות מתקדמות אשר מוסמכת על ידי מכון התקנים תוודא שצעצועי ילדים שיבדקו על ידה עומדים בכל דרישות התקנים, דרישות התכנון, הייצור והביצועים, התקנות המשפטיות, הסימון והאריזה בהתאם לדרישות הרגולציה. 

ייבוא תמרוקים וקוסמטיקה 

מוצרי קוסמטיקה ותמרוקים נמצאים במגע מתמיד עם העור וחלקי הגוף השונים ולכן עליהם להיות בטוחים לשימוש ולעמוד בכל התקנים והדרישות. רפורמת הייבוא החדשה, מאפשרת ליבואנים לייבא מוצרי קוסמטיקה ותמרוקים שמשווקים בשוק האירופאי, תוך הסתמכות על הרגולציה והתקנים האירופאיים. יחד עם זאת, היבואנים צריכים להעמיד נציג מטעמם שייצור תיק מוצר ויוודא שהמוצרים אכן עומדים בתקנים ובדרישות הרגולציה. 

מעבר לכך, במסגרת הרפורמה נפתח מסלול של יבוא מקביל ובמסגרתו יש לבצע בדיקות ייעודיות מול מעבדה מוסמכת על ידי הרשות להסמכת מעבדות, כדי לוודא התאמה למוצרים של היבואן הישיר ולדרישות משרד הבריאות והתקינה האירופאית. 

סיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ מעמידה שירותי יועצים מקצועיים שילוו אתכם וישמשו כנציגים לאורך התהליך כדי להבטיח שתהיה התאמה מלאה לתקנים ולדרישות בריאות ובטיחות. היועצים יכינו תיק מוצר, יבצעו בדיקות, ינפיקו דוחות ויספקו שירות מקצועי ואיכותי. 

ייבוא מוצרי חשמל 

אישורי תקן

מוצרי חשמל ואלקטרוניקה מחויבים לעמוד בתקנים מחייבים כדי שניתן יהיה לשווק אותם בארץ. אם עד היום נדרשתם לוודא שמוצרי החשמל עומדים בדרישות התקן הישראלי ולבצע בדיקות עבור כל משלוח כדי לשחרר את המוצרים מהמכס, כיום רפורמת הייבוא יצאה בצעדים מקלים וניתן לייבא מוצרי חשמל לבית ומוצרי אלקטרוניקה במסלול הצהרה בלבד עבור קבוצות יבוא 2 ו-3. משרד הכלכלה מדי פעם בוחר באופן אקראי ולפעמים מכוון, מוצרים המיובאים באותה העת ומבקש שהיבואן להציג בפניו את תיק המוצר עליו הצהיר כאשר מילא את מסמך ההצהרה שאפשר את יבוא המוצרים. יבואן אשר הצהיר שיש בידו תיק מוצר ולא העביר אותו לידי משרד הכלכלה כמתבקש, עשוי להיקנס בקנסות גבוהים, והמשך המכירה של המוצר יאסר עד שהמוצר ייבדק ויימצא כמתאים לדרישות התקן.

אישורי אנרגיה

מלבד תקני איכות ובטיחות מוצרי חשמל ואלקטרוניקה צריכים גם לעמוד בתקנים של נצילות אנרגטית בהתאם לחקיקה האירופאית ולצרף אישורים נדרשים, לרבות אישור בדיקה של מעבדה מוסמכת הכולל תווית נצילות אנרגטית. בין המוצרים שחלה עליהם חובת סימון נמצאים מזגנים, מכונות ומייבשי כביסה, מדיחי כלים, תנורי אפייה, טלוויזיות, ממירים לטלוויזיה ועוד. גם כאן סיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ יכולה לעזור לכם בביצוע כל הבדיקות הנדרשות בהתאמה לתקנים המחייבים. יבואן שיצהיר שהמוצר עומד בדרישות האנרגטיות בישראל ויידרש להציג הוכחות לכך, עשוי להיקנס בקנסות גבוהים באם לא יהיו בידיו ההוכחות הדרושות.

למידע נוסף, שאלות או בירורים בקרו באתר של סיסטם מעבדות הייבוא >>