כיום בניית בית פרטי הופכת לנפוצה יותר ויותר, הרבה אנשים מעדיפים לוותר על הרעיון של רכישת בית קיים ובוחרים לבנות לעצמם בית פרטי מאפס, בהתאם לחזון המיוחד שלהם ובהתאמה אישית לצרכים ולמסגרת תקציב. 

גם אתם יכולים ליצור לעצמכם בית חלומות אמיתי שמסמן וי על כל פרט ופרט ברשימת המשאלות שלכם. זאת כמובן, בתנאי שתוכלו להרשות זאת לעצמכם. וזהו בדיוק המפתח לכל תהליך מוצלח של בניית בית פרטי – להבין מראש אם אכן תוכלו להרשות לעצמכם לבנות ולתכנן מאפס בית חלומות, כאשר תכנון התקציב מראש דורש סקר שוק והבנת טווחי המחירים והעלויות השונות. 

האם יותר זול לבנות בית מאשר לקנות אחד?

לא בהכרח. העלויות יכולות להשתנות הודות למידת ההתאמה האישית והן תלויות המון בבחירות שתבצעו, כך שחומרי הבניין בהם תשתמשו, אנשי המקצוע, עלויות העבודה ואפילו המיקום שבחרתם לגור בו, כל אלו משפיעים על עלות בניית בית פרטי. מה גם שעליכם לזכור שעליכם לקנות את השטח ולהכין את התשתיות, וגם שלב זה מגיע עם עלות.

כדי שתוכלו לראות את התמונה הרחבה פחות או יותר, ולהחליט האם זה הפתרון המתאים עבורכם, עליכם לפרק לגורמים את השלבים שמרכיבים את התהליך ולהבין כמה עולה בערך כל שלב. וזו הסיבה שריכזנו לכם את הפרטים החשובים. 

מה חשוב לקחת בחשבון בעת תכנון בית פרטי?

עלות קרקע

לפני שאתם מתחילים לבנות בית, עליכם לקנות קודם כל מגרש שתוכלו לבנות עליו. בנוסף, מלבד קניית המגרש יהיה עליכם גם להכין אותו, כלומר להסיר עצים, ליישר את הקרקע וליצור תשתית מתאימה לבניית בית. 

העלות של רכישת מגרש משתנה בהתאם למגוון גורמים, לרבות גודל המגרש ומיקומו. מטבע הדברים, כולנו מבינים שקרקע במיקום מרכזי ומבוקש תעלה יותר בהשוואה לקרקע בגודל דומה בפריפריה. 

דבר נוסף שמשפיע על עלות בניית בית פרטי הוא מצב הקרקע מבחינה תכנונית, כאשר הקרקע רחוקה מתהליכי הפשרה היא תהיה זולה יותר, בהשוואה לקרקע שכבר מאושרת לפיתוח.

המחירים עבור יחידת קרקע יכולים לנוע בין כמה מאות אלפי שקלים לבין כמה מיליונים. אם ננסה לתרגם זאת למספרים, קרקע במרכז יכולה לעלות כ- 10,000 ₪ למ"ר ואף יותר מכך, כאשר קרקע באזור הפריפריה תעלה הרבה פחות, לעיתים אפילו לא תצטרכו לשלם על הקרקע עצמה, אלא רק על עלויות הפיתוח שלה. 

עריכת תוכניות וקבלת היתרים 

ברגע שיש לכם קרקע, הקבלן הראשי וקבלני המשנה יתחילו להתכונן לבניית הבית. בשלב זה יהיה עליכם ליצור תכנית קומה אדריכלית לבית ולקבל את כל היתרי הבנייה והאישורים הנדרשים. 

המחירים של תכנית זו משתנים בהתאם לניסיון של האדריכל, רמת המורכבות של הפרויקט, מידת הפירוט של התכנית ועלות הפרויקט. לרוב הגשת הבקשה להיתר על כל הכרוך בכך יחד עם התשלום לכל היועצים, להכנת הגרמושקה הראשונית ולמכון ההעתקות להדפסת התכניות יכול להגיע בקלות ל- 8,000 ₪. 

כחלק מתהליך קבלת היתר הבנייה, יהיה עליכם לפנות למעבדת בדיקות מוסמכת ומאושרת בשביל לקבל אישור התקשרות לביצוע בדיקות איכות לטיב הבנייה, הנדרשות על ידי הועדה המקומית. כאן מדובר על סכום של כ-2,000 – 5,000 ₪ לבית פרטי.

שכירת בעלי מקצוע

כדי לצאת לדרך עליכם לעבוד עם אנשי מקצוע שיהיו האחראיים על בניית הבית, וגם יעלו לכם כסף.  מלבד האדריכל, כדי לבנות בית יהיה עליכם לשתף פעולה עם מהנדס (קונסטרקטור) שמכין את תכנון בניית הבית בהתאם לתכנון של האדריכל ולוקח בחשבון סוגיות של עומסים, סוג היסודות, בדיקת קרקע וכדומה. 

אנשי מקצוע נוספים יהיו מהנדס חשמל, אינסטלטור, והקבלן שיהיה אמון על בניית הבית, כל אלו משלבים כוחות יחדיו כדי להוציא לפועל את התכנון של האדריכל וכולם מגיעים עם תג מחיר. 

עלות בניית שלד בית פרטי

תהליך בניית השלד מורכב לא פחות משלב הבירוקרטיה אך בשלב זה לפחות רואים התקדמות ותמורה בעבור ההשקעה. 

מחיר בניית השלד למ"ר הוא 1,300 ₪ ויכול להסתכם ב- 300,000 ₪ ועד 350,000 ₪, ובאחוזים כ- 35% מעלות הכוללת של הבית, כך שככל שעלות הבית תהיה גבוהה יותר והבית גדול יותר, כך עלות הקמת השלד תהיה גבוהה יותר בהתאם. זאת לצד עבודות נוספות כמו יצירת שבילי גישה, בניית מדרגות, גג, חומות וקירות חוצצים, עבודות איטום, עבודות חפירה, טיח שליכט ועוד. 

כמה עולה לבנות בית פרטי

כמה עולה לבנות בית פרטי 150 מטר?

כאמור המחירים משתנים בהתאם להמון משתנים, והעלויות מתחלקות בין אנשי המקצוע שמעורבים בתהליך התכנון והבניה. 

בממוצע, 

העלות של בניית בית פרטי 150 מטר תעלה לכם בין 8,000 ש"ח ל- 11,000 למ"ר, בהתאם לרמת הגימור והאיכות שתרצו, כמו גם בהתאם לגודל הבית. מטבע הדברים עם חישוב עלות בניה למטר בית פרטי של 120 מ"ר יעלה פחות, בעוד שבית 200 מ"ר יעלה יותר. 

מעבר לכך:

  • תכנון אדריכלי של בית פרטי יכול לנוע בין 25,000 ₪ ל- 60,000 ₪.
  • מהנדס בניין יעלה לכם בין 7,000 ₪ ל- 12,000 ₪ בהתאם למספר הקומות ומבנה הבית.
  • תכנון וייעוץ מטעם אינסטלטור יעלה בין 2,000 ₪ ל- 4,000 ₪ בהתאם למספר הקומות בבית. 
  • מודד יעלה בין 3,000 ל-  5,000 ₪ עבור כל המדידות של הפרויקט.
  • תכניות עבודה וקונסטרוקציה יעלו בין 9,000 ₪ ל- 13,000 ₪ ויועץ קרקע יעלה לכם סביב ה- 5,000 ₪.
  • אם תרצו עיצוב של מעצבת פנים, יהיה עליכם להוציא על כך סכום שנע בין 20,000 ₪ ל- 40,000 ₪. 

בנוסף תצטרכו גם לעשות הסכם פינוי פסולת ולקחת בחשבון עלויות נוספות כמו למשל בדיקות קרקע שיהיה עליכם לבצע וקידוחי ניסיון שיכולים לעלות בין 3,000 ₪ ל- 5,000 ₪. 

לכן חשוב לדעת עלויות מראש, עבור כל שלבי הבנייה ואנשי המקצוע המעורבים, כך שלא יהיו הפתעות לא צפויות שיגבו מכם מחיר. 

עלות בית פרטי 150 מטר

עלות בניית בית פרטי עד מפתח

העלויות של בית פרטי יכולות להשתנות בהתאם לגורמים שונים ומגוונים כמו למשל גודל הבית, תנאי השטח והקרקע, מיקום, גודל השטח, מידת המומחיות של אנשי המקצוע וכדומה. לאחר חישוב עלויות לפי מטר, קחו בחשבון ש- 65% מעלות הבניה, הם נגזרת של סוג ורמת פרטי הגמר שתבחרו לשלב. מה שאומר שלריצוף ולחיפויים, למטבח, לחלונות ולדלתות, לחדרי הרחצה, לגג המבנה, למעקות, גופי התאורה, לגדרות, שערי הכניסה, ומערכות האוויר שתבחרו, לכל אלו ועוד יש השפעה על עלות הבית שלכם. 

רק כדי שיהיה לכם אומדן, העלות של מטבח אצל נגר תנוע בין 30,000 ₪ ל- 40,000 ₪, ואם תרצו לפנות למותג מטבחים פופולרי ובעל שם, הסכום יקפוץ ויכול גם להגיע לכדי 100,000 ₪. ריצוף בסיסי יעלה לכם בין 40 ₪ ל- 70 ₪ למ"ר כאשר ריצוף יוקרתי יותר יעלה לכם כ- 100 ₪ למ"ר. עבודות שפכטל וצבע יעלו כ- 18,000 ₪ ועד 20,000 ₪ לכל 100 מ"ר, דלתות יכולות לנוע בין 1,600 ₪ לבין 3,000 ₪ לדלת וכדומה. 

בשורה התחתונה, פער המחירים ישתנה בהתאם להחלטות שלכם: אם תחליטו על פריטי גמר בסיסיים תשלמו פחות, בעוד שאם תבחרו בפריטים מתקדמים או יוקרתיים תשלמו יותר. 

לסיכום, 

בניית בית פרטי זהו תהליך מורכב שכרוך בזמן ובעלויות לא מעטות. העלות של בניית בית 150 מ"ר יכולה להגיע לכמה מיליוני שקלים, תלוי במיקום, בגודל הבית ובמורכבות העיצוב, ולכן עליכם להיות מודעים לעלויות כבר בשלבים ראשונים כדי להחליט אם זו אכן האופציה הטובה ביותר עבורכם.