בדיקת מת"ק המוכרת גם כבדיקת CBR (California Bearing Ratio) מתייחסת לחוזק הקרקע בפרויקטים של תחבורה וסלילת כבישים, כאשר תוצאות הבדיקה מאפשרות לקבוע את עובי ושכבות המיסעה. הבדיקה מהווה מדד לחוזק התשתית של כבישים או שטחים סלולים, כמו גם של החומרים אשר משמשים כדי לבנות אותו. 

במהלך הבדיקה משווים את יכולת הנשיאה של החומר הנבדק לחוזקו של סלע כתוש. היחס נמדד באמצעות בדיקת החדרה סטנדרטית שפותחה לראשונה על ידי חטיבת הכבישים המהירים של קליפורניה, בסביבות 1930 ומאז בדיקה זו משמשת מדינות רבות ברחבי העולם באמצעות מעבדות גיאוטכניות מתקדמות ולהן כל הציוד הדרוש לביצוע הבדיקה. 

הליך הבדיקה 

ה- CBR מהווה מדד לעמידות של חומר בפני חדירת בוכנה סטנדרטית בתנאי צפיפות ולחות מבוקרים. במהלך הבדיקה מפעילים עומס על בוכנת חדירה קטנה בקוטר 50 מ"מ, אותה מחדירים לאדמה בקצב סטנדרטי של 1.25 מ"מ לדקה. למרות שהכוח גדל ככל שחודרים עמוק יותר, ברוב המקרים הוא לא גדל באותה מהירות כמו בסלע הכתוש הסטנדרטי ולכן היחס יורד. 

CBR זו בדיקה אמפירית פשוטה אשר אינה מאפיינת תכונות קרקע כלשהן, מלבד עמידות לחדירה, כאשר לעיתים הבדיקה תבוצע בשטח, ולעיתים תילקח דוגמית למעבדה כדי לבצע בדיקה מחודשת ללא הפרעה, או כדי לאשר את תוצאות הבדיקה בשטח בתנאי מעבדה.

מדוע בדיקת מת"ק חשובה?

בתחילת 1,900, חל פיתוח כלכלי אשר העלה את הצורך בפיתוח כבישים איכותיים ביותר, מה שבתורו הביא להגברת התנועה בכבישים. סביב שנת 1930, מהנדסים בחטיבת הכבישים המהירים של קליפורניה, פיתחו בדיקת מת"ק כדי להבטיח שסלילת הכבישים ובניית המדרכות תהיה משתלמת כלכלית, אך עדיין להבטיח את היכולת של אלו לשאת את העומסים הצפויים. 

הם ביססו את הבדיקה שלהם על סלע כתוש, כחומר בסיס אידיאלי להתייחסות, ואליו משווים את כל חומרי הקרקע וחומרי הבסיס האחרים. קליפורניה אימצה את הבדיקה בשנת 1935 וכיום היא הפכה לסטנדרט. ערכי מת"ק הפכו לחלק בלתי נפרד מתכנון מדרכות וכבישים לאורך השנים, יש להם שימוש נרחב ועל בסיס מהימנותם מתכננים כבישים ומדרכות בארץ ובעולם. 

כיצד סיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ יכולה לעזור?

בסיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ מסוגלים לבצע בדיקת מת"ק מקצועית ביותר ולהשיג עבורכם תוצאות כמה שיותר מדויקות. באמצעות הבדיקה תוכלו לקבל מדדים מהימנים לגבי סוג, עומק וכושר הנשיאה של קרקעות כדי לסייע לכם בתכנון מדרכות וכבישים בצורה כמה שיותר בטיחותית ותוך עמידה בכל הדרישות, החוקים והתקנים. 

סיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ, היא המעבדה המובילה בישראל, שמספקת שירותי בדיקות נרחבים בפריסה ארצית לצורך הבטחה ובקרת איכות לענף הבניה והסלילה, עם בדיקות מידי מיטב המומחים שמבוצעות במעבדות מתקדמות ובעזרת הציוד והכלים החדשניים ביותר בתחום.

עם 20 שנות ניסיון, הסמכה מטעם הרשות להסמכת מעבדות מתוקף חוק התקנים ואישור של הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה לעסוק בתחום, אנו נשמח לספק לכם בדיקות ברמה בלתי מתפשרת של איכות, אמינות ומקצועיות!

לפרטים נוספים או להזמנת בדיקת מת"ק מוזמנים ליצור אתנו קשר או להשאיר פרטים באתר ונציג מטעמנו יחזור אליכם!