דירוג אנרגטי – לפי ת"י 5282

וועדת הכלכלה בכנסת אישרה את התקנון שיזם משרד האנרגיה לדירוג אנרגטי של יחידות דיור חדשות. 

התקנון נועד לקדם חיסכון והתייעלות באנגריה בתחום הבנייה. על פי התקנות החדשות, דירות חדשות שישווקו לצרכנים ידורגו לפי איכות הבנייה בפן האנרגטי, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל מ A+ ל F. ככל שהדירוג של יחידת הדיור יהיה גבוה יותר, כך החיסכון באנרגיה יגדל וצריכת החשמל תקטן כך שבפועל יקטין את סכום חשבונות החשמל לדיירים.  

בכך, מצטרפת ישראל ל 27 מדינות של האיחוד האירופאי שקבעו גם הן תקנות לדירוג אנרגטי של בנייה בחקיקה. 

מהו תקן 5282?

ת"י 5282 מתייחס לדירוג האנרגיה של יחידת הדיור בהתאם לרמת התכנון של רכיבי המבנה והמעטפת שלו, כמו גם לפי האקלים באזור שבו המבנה ממוקם. מטרתן של התקנות הוא להוביל לתכנון מבנים מיטבי לצריכת חשמל, תוך שהן משקללות מרכיבים כמו מיקומו של המבנה, הבידוד התרמי שלו, גודל החלונות של היחידה, ויכולתו למקסם את אור השמש. למעשה, דירוג גבוה יכול להוביל לחיסכון של עד כ- 30% מצריכת האנרגיה, והוא יופיע במפרט של הקבלן.

במילים פשוטות, התווית האנרגטית של יחידת הדיור משקפת לרוכש את היעילות האנרגטית שלה בהתאם למשתנים השוני.

האם חובה לעמוד בת"י 5282?

באמצעות הדירוג האנרגטי ניתן לקבל תמונת מצב ברורה למידת היעילות האנרגטית של בניינים ויחידות תכנון שונות בבניין. הדירוג האנרגטי מבטא את רמת התכנון של מאפיינים שונים במבנה, כמו גם אלמנטים של המעטפת שלו, בהתאם לאזור בו נמצא. 

בסיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ, אנו נשמח ללוות אתכם לכל אורך התהליך ההתעדהמשלב התכנון המוקדם ועד לגמר הביצוע. לפרטים נוספים מוזמנים ליצור איתנו קשר!

להצעת מחיר ופרטים נוספים:

פרטי המחלקה: