מחלקות

גיאומכניקה

המעבדה הגאומכנית עוסקת בבדיקת התכונות הפיסיקליות והמכניות של קרקע וסלע, בעיקר לצורכי תכנון. כחלק ממכלול השירותים ניתן ליווי גאולוגי לסקרי קרקע שונים באתר הלקוח ובמעבדה. ברשות המעבדה מכונות קידוח ייעודיות המתאימות לביצוע סקר קרקע הכוללות ציוד ייעודי לבדיקת שדה – SPT, VT, פרסיומטר.

סרטון הדגמה

קידוחי ניסיון ובדיקות מעבדה לסקר קרקע

 

גאומכניקה – מה זה בדיוק?

גיאומכניקה היא מדע הנדסי והיא עוסקת בסיווג הקרקע בהתאם לתכונות המכניות שלה כמו למשל גמישות, חוזק, יכולות ספיגת מים, חדירות ומשקל סגולי. מדע זה נותן מענה לתחום ההנדסה האזרחית, בו צריכים להתקיים יחסי גומלין בין הקרקע לבין מבנים מלאכותיים כמו למשל גשרים, סכרים, בניינים וכדומה. המטרה של גיאומכניקה היא לאפשר לתכנן את המבנים הללו, לרבות את היסודות התומכים שלהם, כך שיוכלו להתמודד טוב יותר עם עומסים מסוגים שונים.

 

סוגי בדיקות קרקע

כדי לבצע תכנון הנדסי מכל סוג, יש צורך להכיר את ההתנהגות הפיזיקלית של קרקעות וסלעים, ובמילים פשוטות: ללמוד על התכונות של הקרקע באותו אזור. כדי להכיר את אותן התכונות, יש לבצע בדיקות קרקע שונות ומגוונות. בעזרת בדיקות קרקע ניתן ללמוד המון דברים על הקרקע כמו למשל מה העומק של מי התהום, מה תכולת האוויר בקרקע, מה חוזקה במצבים שונים, מה גודל הגרגירים של האדמה ועוד. 

הבדיקות מתבצעות בהתאם לפרויקט המתוכנן. ככל שהוא גדול ומורכב יותר, כך גם הבדיקות יהיו מפורטות ומדויקות יותר, כאשר ישנם שני סוגים עיקריים של בדיקות והם:

  • בדיקות מעבדה – לקיחת דגימות קרקע וביצוע בדיקות מעבדה שונות כדי להגדיר את הקרקע ולסווג אותה יותר טוב בהתאם למאפיינים ולממצאים השונים.
  • בדיקות שדה – בדיקות שמבוצעות בשטח על ידי קידוחי ניסיון בקרקע, חפירת בורות מחקר, בקרת דריכת עוגנים וברגי סלע, ניסיונות העמסה, בדיקות צפיפות שונות ועוד.  

 

מה המטרה של גיאומכניקה?

כל מבנה מפעיל עומס על הקרקע. באמצעות גיאומכניקה ניתן לאפיין את הקרקע ולהבין מה מידת העומס שהיא תוכל לשאת מבלי לשקוע או להיהרס. בהתאם לכך ניתן לתכנן את יסודות המבנה ואת שיטת הביסוס שלהם. כמו כן בהתאם לבדיקות ניתן לתכנן יותר טוב את גודלם הגאומטרי של מבני תמך. 

כמובן שכדי שהתכנון יהיה כמה שיותר מיטבי יש לראות את התמונה הגדולה ולבדוק לעומק את כל רובדי הקרקע ולשם כך יש לבחור בחברה מקצועית. סיסטם מעבדות מתקדמות בע"מ זו המעבדה המתקדמת מסוגה בישראל אשר מעניקה מגוון רחב של שירותים בתחום, בעלת 20 שנות ניסיון ומבצעת בדיקות בפריסה ארצית באישור הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה. 

להצעת מחיר ופרטים נוספים:

פרטי המחלקה: