מחלקות

בדיקות קרינה – לדעת שאתם בטוחים ובהתאם לתקן עם SYSTEM מעבדות

בעידן הנוכחי, בו הטכנולוגיה הופכת יותר ויותר נוכחת, מורכבת ומשוכללת, אחד הנושאים ששוב ושוב עולים לסדר היום האישי והציבורי הוא נושא הקרינה, תחום רחב מאוד הכולל בתוכו המון סוגי קרינה, הרבה חוסר הבנה מצד הציבור וכמו כן הרבה רגולציה ותקינה רלוונטית. חברת סיסטם מעבדות, מהגדולות, המקצועיות והמגוונות ביותר בתחום הבדיקות התעשייתיות בישראל, מספקת שירותים מקיפים, אמינים ומקצועיים של בדיקות קרינה.

קרינה היא כאמור מונח רחב מאוד, הכולל בתוכו עולם ומלואו של סוגי קרינה ושל תועפות פיזיקליות שניתן לסווגן כקרינה. לא כל קרינה היא מסוכנת ו"מפחידה" ויש סוגי קרינה הנמצאים מסביבנו כל הזמן, מבלי שרובינו אפילו מודעים לכך או חשים סיכון כלשהו, כאשר מהצד השני, יש סוגי קרינה שהם בהחלט מסוכנים. לכן הבדיקות הוא תחום חשוב, מתפתח וכזה שאסור להתעלם ממנו או לזלזל בו מבחינת חשיבות, עמידה בתקנים ועבודה בטווח בטיחותי ואפקטיבי.

סוגי בדיקות הקרינה מבית סיסטם מעבדות

חברת סיסטם מעבדות מיישמת שיטות בדיקה חדשניות ומתקדמות, בעזרת ציוד בדיקה ובקרה משוכלל, חדיש ומדויק במיוחד, בדיקות תעשייתיות מקצועיות ואמינות במיוחד לאיתור רמות קרינה מסוגים שונים, זיהוי סיכונים, שיאים ושאר נתוני קרינה חשובים ושימושיים – למפעלים, חברות, ארגונים, יישובים, גופים טכנולוגיים וכיוצא באלו. הסוגים העיקריים של הבדיקות שמבצעים הבודקים המקצועיים של סיסטם מעבדות הם:

  • בדיקות קרינה בלתי מייננת– מרשתות חשמל, מתקני אותות רדיו, מתקנים של רשתות סלולאריות, במבנים וכיוצא באלו. 
  • בדיקות קרינה אלקטרו-מגנטית – אנטנות למיניהן, משדרי Wi-Fi, רשתות ומכשירי חשמל.
  • בדיקות לאיתור קרינה רדיואקטיבית ולזיהוי תכולת חומרים רדיואקטיביים טבעיים ומלאכותיים.
  • בדיקות לאיתור גז ראדון – בדיקות ייעודיות לאיתור וזיהוי של ריכוזי גז ראדון שעשוי להיות מסוכן לבריאות ואשר הינו גז רדיואקטיבי בלתי נראה, חסר ריח וחסר טעם ואשר נמצא לעיתים בקרקעות ובמצבים נוספים. 

מהותה של בדיקת קרינה בישראל

בדיקת קרינה מיועדת כמובן לאיתור רמות של קרינה מסוימת במיקום או אזור ספציפי. רמות הקרינה המוגדרות תקניות ומותרות או אסורות, נקבעות ברובן על ידי המשרד להגנת הסביבה, כך שבאופן טבעי כדי לבצע בדיקות מקצועיות ותעשייתיות יש להחזיק בהסמכה רשמית של בודק קרינה. חברת סיסטם מעבדות עושה שימוש במכשור הבדיקות המתקדם, האמין והמדויק ביותר בתחום הקרינה (ובכל תחום מדידה אחר!) וכמו כן כל צוות בודקי הקרינה של החברה כולל בודקים מוסמכים ומורשים מטעם המשרד להגנת הסביבה ובעלי ההכשרות האיכותיות ביותר בתחום. 

בדיקות קרינה מבוצעות בתור שירות בחירה שחברות וארגונים רבים מבקשים לבצע במבנים או אתרים, אך יש גם מצבים תפעוליים ו/או רגולטוריים בהם התקנות מגדירות את ביצוע הבדיקות כחובה ולא כרשות. כמו כן, לא אחת לקוחות פרטיים מבקשים לבצע בדיקות אלו במיקום מסוים או בביתם, כדי לוודא שאין חריגות או במסגרת ניסיון לאשש או לפסול הימצאות קרינה מסוכנת במקום מסוים ומוגדר.

כפי שציינו בסוגי הבדיקות לאיתור קרינה שאנו בסיסטם מעבדות מבצעים, יש בדיקות לאיתור קרינות רדיואקטיביות ולאיתור ריכוזי גז ראדון, אך מרבית הבדיקות מכוונות דווקא לתחום של קרינה חשמלית / קרינה בלתי מייננת וקרינה אלקטרו-מגנטית – שלושה שמות שונים לתיאור כללי של, פחות או יותר, אותו סוג קרינה נפוצה ורחבה מאוד. כך, רוב בדיקות הקרינה מודדות דברים כגון קרינה מרשתות חשמל, מאנטנות סלולאריות ואנטנות שידור אחרות, ממכשור מקצועי הפולט גלי רדיו בתדרים גבוהים וכיוצא באלו – במבנים, רכיבי תשתית, אזורים שלמים, בתים ועוד. 

למה בכלל צריך לבצע בדיקות קרינה בלתי מייננת

היקפים הולכים וגדלים של תקשורת סלולארית, עוד ועוד מכשירים דיגיטליים המתחברים לרשתות תקשורת, שימוש הולך וגובר במכשור וציוד חשמלי, קווי מתח העוברים לאתרים ויישובים וכדומה – כל אלו מגדילים משמעותית את היקפי הקרנה הבלתי מייננת / קרינה אלקטרו-מגנטית בסביבות החיים והעבודה שלנו. ברוב המקרים, רמות הקרינה אינן מסוכנות ומוגדרות כעומדות בתקינה הרלוונטית, אך בהחלט יש מיקומים ומצבים בהם שיעורי הקרינה הזו גבוהים בצורה חריגה וכזו אשר כן יכולה לגרום לפגיעות בריאותיות ותפקודיות שונות לאנשים וגם למערכות טכנולוגיות אחרות. 

כך למשל מבנה חדש הנבנה לפי התקן לבנייה ירוקה, צריך לבצע בדיקת קרינה ולעמוד במסגרות קרינה בלתי מייננת מסוימות כדי לקבל את התקן. ויש עוד דוגמאות לצורך או רצון של ארגון, חברה, מפעיל תשתית או לקוח פרטי להבין מה רמות הקרינה. 

מחפשים ספק אמין, מקצועי, שקוף ומדויק ללא פשרות לביצוע בדיקות קרינה מתקדמות אצלכם באתר או במבנה? פנו היום לסיסטם מעבדות לפרטים נוספים ותיאום בדיקת קרינה מדויקת אצלכם. 

להצעת מחיר ופרטים נוספים:

פרטי המחלקה: